Metsämieli- osaajia eri puolilla Suomea

Metsämieli- ohjaaja- tai vetäjäkurssin suorittaneella on soveltuvaa koulutus- ja kokemustaustaa luonto- tai hyvinvointipalveluista. Ohjaajista löytyy eri alan ammattilaisia; opettajia, psykologeja, sairaanhoitajia, eräoppaita, liikunnanohjaajia, ohjelmapalvelutuottajia ja valmentajia. Metsämieli- ohjaajat/vetäjät kokoontuvat vuosittain täydennyskoulutuspäivään ja he kehittävät yhdessä Metsämieli- menetelmän soveltamista erilaisille ryhmille.

Ota yhteyttä Metsämieli- ohjaajaan tai -vetäjään, kun haluat suunnitella luonnon hyvinvointivaikutuksia ja Metsämieli- harjoituksia sisältävän tapahtuman, hyvinvointikurssin tai valmennuksen. Kysele ohjaajan tai vetäjän taustakoulutuksesta ja kokemuksesta tarkemmin häneltä itseltänsä. Kysele Sirpa Arvoselta tarkemmin, mikäli etsin tietyn ammattitausta omaavaa asiantuntijaa.

Metsämieliohjaajat ja - vetäjät seuraavassa listassa paikkakunnittain aakkosjärjestyksessä:

Akaa

  • Minna Kuusijärvi, minna.kuusijarvi(at)gmail.com

Espoo

  • Arto Aitta, arto.aitta(at)gmail.com
  • Katja Haanperä, katja.haanpera(at)gmail.com
  • Virpi Palmen, virpi.palmen(at)kisakallio.fi
  • Essi Taskinen, essi.taskinen(at)gmail.com
  • Kati Tiitola, kati.tiitola(at)gmail.com                                                                              
  • Erja Järvelä, erjarvel(at)gmail.com
  • Marica Korolainen/Ricasluonto, ricasluonto(at)gmail.com
  • Tiina Martiskainen tiinamartiskainen1(at)gmail.com

Haapavesi

  • Tuula Seppälä-Martikainen, tuulas.seppalamartikainen(at)gmail.com

Hamina

  • Sanna  Vallittu-Niinisaari, sanna.vallittu(at)live.com

Helsinki

  • Nina Karlsson, nina.karlsson(at)iki.fi
  • Johanna Vuorela, johanna.vuorela5(at)gmail.com
  • Nina Nousiainen, nin4nousiainen(at)gmail.com
  • Ari Majava. ari.majava(at)gmail.com
  • Maria von Rautlein, maria.voncrautlein(at)helsinki.fi
  • Virva Niissalo. virva(at)kuntovirkku.fi
  • Maija Alen, maijaale(at)gmail.com
  • Anna Ali-Mattila, anna.eeva.am(at)gmail.com
  • Anja Ryytty, anja.ryytty(at)gmail.com
  • Katriina Koski, leenakatriina.koski(at)gmail.com
  • Anna Nurmi, anna.e.nurmi(at)helsinki.fi
  • Katja Harinen, katja.harinen(at)elakeliitto.fi
  • Miia Hesse, mlle.hesse(at)gmail.com
  • Minna Malin, minna.malin(at)sininauha.fi
  • Roope Roine, roope(at)moln.fi
  • Mila Sjöholm milasjoholm(at)gmail.com
  • Anette Malinen, anettemalinen(at)gmail.com

Hirvihaara

  • Julia Loukia, julia.loukia(at)elamyksentaika.fi

Hyvinkää

  • Kata Vuorivirta, kata.vuorivirta(at)ridis.fi
  • Mari Kivimäki, marilou.murmur(at)gmail.com
  • Johanna Hamara, Johanna.Hamara(at)hyria.fi

Hämeenlinna

  • Niina Siljander, nsiljander(at)hotmail.com 

Iitti

  • Riitta Tuomala, ptriittatuomala(at)gmail.com

Imatra

  • Anni-Kaisu Untila, anni.untila(at)gmail.com
  • Sari Särkkä, sari.sarkka(at)imatrankylpyla.fi

Ingermaninkylä Ingermansby

  • Eveliina Lundqvist, eveliina.lundqvist[at]gmail.com

Janakkala

  • Anne Laine, laineanne(at)gmail.com

Jyväskylä

  • Sini Malminiemi, sini.malminiemi(at)gmail.com
  • Mari Sutinen, mari.sutinen(at)hotmail.fi
  • Mia Vedenoja, miavedenoja(at)hotmail.com
  • Minna Laiho, minna.am.laiho(at)gmail.com
  • Anna-Kaarina Autere, annakaarina.autere(at)gmail.com
  • Maria Rinne, Maria.Rinne(at)jkl.fi
  • Susanna Homanen, susanna.homanen(at)gmail.com
  • Ulla Hintikka ulla.hintikka(at)jkl.fi

Jämsä

  • Pirkko Jyrkynen, pirkko.jyrkynen(at)gmail.com

Kajaani

  • Kirsi Kilpeläinen, kirsi.kilpelainen(at)kajaani.net

Kalajoki

  • Anu Niemi-Himanka, ann.k(at)luukku.com

Kangashäkki

  • Hanna Silvasti, hanna(at)silvasti.com

Kauhajoki

  • Merja Rikala, merja.rikala(at)suomi24.fi

Kauniainen

  • Nina Pellosniemi, nina.pellosniemi(at)hotmail.com

Kausala

  • Laura Hekko, laura.hekko(at)gmail.com

Kauttua

  • Mia Heikkilä, miitu74(at)hotmail.com

Kerkkoo

  • Arja Rasela, arja_hannele.rasela(at)pp.inet.fi

Keuruu

  • Miia Mertanen, miia.mertanen(at)gmail.com

Kirkkonummi

  • Niina Rossi, niina.m.rossi(at)gmail.com
  • Annika Toivoniemi-Matsinen,annika.toivoniemi(at)elakeliitto.fi

Kolari

  • Minna Lepola, lepola.minna(at)gmail.com

Kotka

  • Kaisa Nevalainen, kaisa.nevalainen(at)kymp.net

Kouvola

  • Mia Lindgren, mia(at)ilonvalays.fi
  • Jonna Saarela,jonna(at)ilonvalays.fi
  • Tuula Kalpa, www.tuulakalpa.fi
  • Marika Hänninen, marika(at)tervarumpu.fi
  • Sini Javanainen, naturellisigne@gmail.com

Kuggom

  • Katriina Mähönen, noko(at)sanasilta.fi

Kuopio

  • Riitta Pitkänen, riittak.pitkanen(at)suomi24.fi
  • Merja Sulola, sulola(at)hotmail.com 
  • Sari Tirkkonen, sari.tirkkonen(at)netbalance.fi  

Kurejoki

  • Aana Vainio, aana.vainio(at)gmail.com 

Kuusamo

  • Netta Lummela, netta.lummela(at)gmail.com

Kuusankoski

  • Jonna Saarela, jonna(at)ilonvalays.fi  
  • Seija Aspola seija.aspola(at)tarinapatikat.fi  

Kärjenkoski 

  • Tiina Pitkäkoski, tiina.pitkakoski(at)hotmail.com

Lahti

  • Päivi Vahtola,paivi(at)tyohyvinvointipalvelut.com
  • Erja Korkalainen-Kähkönen, erja.korkalainen(at)edu.lahti.fi
  • Sanna Salminen, salmis.sanna(at)gmail.com

Lempäälä

  • Katja Paananen, katja.paananen75(at)gmail.com

Liperi

  • Minna Kummunmäki, Sydanpolku123(at)gmail.com

Lohja

  • Pekka Leinonen, pekka.leinonen(at)kisakallio.fi
  • Taina Kokko, kokko.taina(at)gmail.com 
  • Riikka Rängman riikka.rangman(at)live.com

Lohtaja

  • Saija Niemi-Erkkilä, saijaniemierkkila(at)gmail.com

Marttisenjärvi

  • Katja Ronkainen, katja.ronkainen(at)perukassa.fi

Mikkeli

  • Johanna Moilanen, johanna.moilanen1(at)gmail.com
  • Maarit Partanen, maaritsisko(at)gmail.com

Muhos

  • Suvi Tölkkö, suvitolkko(at)gmail.com

Muurame

  • Johanna Myllymäki, Johanna.Myllymaki(at)muurame.fi 

Mynämäki

  • Minna Heino, minnaplace(at)gmail.com

Mäntsälä

  • Antti Tähkäpää, antti.tahkapaa(at)outlook.com

Nokia

  • Salla Painilainen, salla.painilainen(at)gmail.com
  • Minna Puurula, puurulaminna(at)gmail.com

Nurmijärvi

  • Sirpa Arvonen, arvonen.sirpa(at)gmail.com
  • Pia Häkkinen, hannamari30(a)hotmail.com
  • Elina Lilja,  luonnonlahetti(at)gmail.com
  • Pasi Lilja, pasililja10(at)gmail.com

Oulu

  • Sanna Oja, sanna.karoliina.oja(at)gmail.com
  • Pirjo Heinonen, pirjoheinonen59@gmail.com 
  • Ulla Salmi, ulla.salmi(at)gmail.com

Oulunsalo

  • Kirsi Keränen, kirsi.keranen(at)hotmail.com

Paimio

  • Terhi Oinonen, terhi.oinonen(at)kolumbus.fi

Parkano

  • Taina Nevanperä, Taina.Nevanpera(at)parkano.fi

Pieksämäki

  • Tuula Eloranta,Tuula.Eloranta(at)esedu.fi 

Pori

  • Irene Hiedanpää, irene.hiedanpaa(at)hotmail.fi
  • Laura Ruotsalainen, laura(at)laurai.fi

Porvoo

  • Päivi Purovesi, purovesi.paivi(at)gmail.com

Raahe

  • Seija Jussinniemi , s.jussinniemi(at)kotinet.com

Riihimäki

  • Juha Koskinen, juha.p.koskinen(at)gmail.com
  • Marianne Skog, marianne.metsa(at)gmail.com
  • Satu Timonen satu.timonen(at)willimieli.fi

Rovaniemi

  • Pauliina Myllylä, myllyla.pauliina(at)gmail.com
  • Maria Nurmela. maria.nurmela(at)gmail.com

Rusko

  • Reija Koivu, reija.koivu(at)gmail.com 

Salo

  • Katja Pirhonen, katja.pirhonen77(at)gmail.com

Sastamala

  • Taru Heikkilä, heikkila.taru(at)gmail.com

Savonlinna

  • Anni Narsakka, narsakka.anni(at)gmail.com

Sotkamo

  • Tiina Kuittinen, tiina.kuittinen(at)kao.fi

Sääskjärvi

  • Pirjo Räty, piiku.raty(at)hotmail.com

Söderkulla

  • Johanna Törmänen, johannahtt(at)hotmail.com

Taavetti

  • Kati Sinkkonen-Kattelus, ajatustenpolku(at)gmail.com

Tampere

  • Hanna-Kaisa Heilimo, hannakaisa.heilimo(at)gmail.com
  • Iina Hietala, iina.hietala(at)gmail.com
  • Kirsi Nevalainen, nevalainen.kirsi(at)outlook.com
  • Tiina Nisumaa,  tiinanisumaa(at)gmail.com
  • Eva Romi, eva.romo(at)mielen.fi
  • Satu Pesonen, satunhyvinvointipalvelut(at)gmail.com 

Tervola

Tikkala

  • Mervi Venäläinen, venalainen77(at)gmail.com 

Tohmajärvi

  • Teemu Jaatinen, teemu_jiitinen(at)luukku.com

Turkhauta

  • Sari Laine, sari(at)intohimonahyvinvointi.fi

Turku

  • Saara Kallio, saara.m.kallio(at)gmail.com
  • Anne Vaikko, nauruloitsu(at)gmail.com

Vaajakoski

  • Heta Kopraheta. kopra(at)gmail.com

Vaasa

  • Kristiina Virkkilä, kristiina.virkkila(at)pp.inet.fi

Vantaa

  • Tiina Puro, tiina.puro(at)proleos.com
  • Tiia Roine, tiia.a.roine(at)gmail.com
  • Hellevi Kojo, tmihellevikojo(at)gmail.com
  • Johanna Karila, johannakarila(at)hotmail.com
  • Inu Pelli, inu.forestful(at)gmail.com, www.forestful.fi
  • Petra Vuorela, inu.forestful(at)gmail.com, www.forestful.fi
  • Matilda Lindström, inu.forestful(at)gmail.com, www.forestful.fi
  • Aili Häyrinen, Aili.hayrinen(at)gmail.com
  • Becky Hastings, wildhairdirtyfeet(at)gmail.com

Varkaus

  • Sirpa Jyräs-Ikonen, sirpa(at)onnistuksia.fi

Yläne

  • Karoliina Laakso, karkkilaakso(at)gmail.com

Ylöjärvi

  • Mari Meskanen, marijmeskanen(at)gmail.com
  • Christa Rajanti, christa.rajanti(at)luukku.com

Ähtäri

  • Jane-Veera Paakkolanvaara, jane.paakkolanvaara(at)gmail.com

Merelbeke, Belgia

  • Katriina Kilpi, katriinakilpi(at)yahoo.com

Brno, Tsekki

  • Martina Holcová, m.holcova@gmail.com

Metsämieli- ohjaajien ja -vetäjien rekisteriseloste:

Metsämielikoulutusrekisteristä on laadittu henkilötietolain (523/1999) 10 §:n mukainen rekisteriseloste. Rekisterin pitäjänä toimii Metsämieli- menetelmän kehittäjä. Rekisteri sisältää koulutuksiin osallistuneiden allekirjoittamassa ohjaaja- tai kouluttajasopimuksessa henkilöiden itse ilmoittamat tiedot (nimi, syntymäaika, paikkakunta ja yhteystiedot). Rekisterinpitäjää voi pyytää poistamaan tiedot ilmoittamalla siitä sähköpostitse osoitteeseen arvonen.sirpa@gmail.com. Tiedot poistetaan viimeistään kuukauden kuluessa ja siitä ilmoitetaan henkilölle sähköpostitse.